Czym jest bitcoin?
Bitcoin jest opartą na konsensusie siecią, która umożliwia nowy system płatności i funkcjonowanie cyfrowgo pieniądza. Jest to pierwsza zdecentralizowana sieć płatności peer-to-peer, zasilana przez jej użytkowników, bez władzy centralnej czy pośredników. Z perspektywy użytkownika bitcoin może być postrzegany jak internetowa gotówka.
Bitcoin może być również postrzegany jako największy z istniejących systemów opartych na regule potrójnego zapisu (triple entry bookkeeping).
Kto stworzył bitcoin?
Bitcoin jest pierwszą implementacją idei tzw. “kryptowaluty”. Została opisana przez Wei Dai w 1998 roku na liście mailingowej cypherpunks jako wizja nowego środka płatniczego, który do kontroli procesu tworzenia pieniądza oraz przeprowadzania transakcji wykorzystywałby zabezpieczenia kryptograficzne, a nie byłby tworzony przez władze centralne.
Pierwsza specyfikacja bitcoina opublikowana została w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto, który w drugiej połowie 2010 roku opuścił projekt, nie ujawniając zbyt wielu informacji o sobie. Od tego czasu nastąpił znaczący rozrost społeczności programistów pracujących nad urzeczywistnieniem idei bitcoin.
Anonimowość Satoshiego często wywoływała wiele obaw, co spowodowane było przede wszystkim niezrozumieniem otwartej natury bitcoina. Co istotne, protokół oraz oprogramowanie bitcoina są publicznie dostępne, dzięki czemu każdy programista na świecie ma możliwość przejrzenia kodu źródłowego i stworzenia własnej wersji oprogramowania bitcoin. Wpływ Satoshiego na proces tworzenia ograniczał się do stworzenia procedury, bowiem zmiany, które proponował, były akceptowane przez innych. Zupełnie jak programiści, którzy obecnie kontynuują jego dzieło, nie kontrolował bitcoina. Tożsamość wynalazcy bitcoin jest dziś wobec tego równie istotna, co personalia wynalazcy papieru.
Kto kontroluje sieć Bitcoin?
Nikt nie jest właścicielem sieci bitcoin, podobnie jak nikt nie posiada technologii umożliwiającej obsługę e-maila. Bitcoin jest kontrolowany przez wszystkich uczestników sieci na świecie. Programiści udoskonalają oprogramowanie, ale nie mogą samodzielnie wymusić zmian w samym protokole, ponieważ wszyscy użytkownicy mogą sami wybrać, jakiego oprogramowania i jakiej wersji użyją. Aby mogli pozostać ze sobą kompatybilni, wszyscy użytkownicy muszą używać oprogramowania podlegającego tym samym zasadom.
Bitcoin może działać poprawnie tylko przy pełnej zgodności wśród wszystkich użytkowników. Dlatego też wszyscy użytkownicy i programiści są silnie zmotywowani, aby chronić ten konsensus.